Her adımda mutluluk
e.gezer.com

Haberi yazdırFavoriye ekleFacebook da paylaşGoogle da paylaşTwitter da paylaşMySpace de paylaşDigg de paylaşDel.icio.us da paylaş

Ayak Rahatsızlıkları

TAVUK GÖZÜ : Tavuk gözü,ters istikametde gelişen ve derinlere kadar inen,ortasında nasırdan bir tıkaç bulunan bir tür nasırdır.Tavuk gözü,kemik üzerini örten derinin sürekli baskı altında kalması nedeni ile oluşur.

NASIRLAR : Nasırlar uygun olmayan ayakkabı giyimi, kemik ve eklemlerdeki değişmeler, ayakların belli kesimlerine fazla yüklenilmesi veya bir bölgeye sürtünmesiz baskı yapılması halinde ortaya çıkar. Nasırlar büyük ve küçük parmakların yanaklarında, topuk ve ayak tabanında görülür.

ÇATLAKLAR : Çatlaklar, derideki su ve yas maddelerinin noksanlığından elastikiyetini kaybeden derinin genişlemesiyle oluşan deri üzerindeki yarıklardir. Bu yarıklar, genelde aşırı nasır oluşumu ile birlikte ve ökçe bölgesinde görülür.

MANTAR HASTALIKLARI : Mantar hastalıkları ayak derisinde görüldüğü gibi ayak tırnaklarında da görülkmektedir. Mantarlar ayağın çeşitli yollardan kızarması, çatlaması ya da kaşıntı sonucu zarar görmesi yoluyla ortaya çıkabildiği gibi yanlış ayakkabı kullanımı, aşırı terleme veya kan dolaşımındaki bozukluklar mantar hastalıklarına yol açabilir. Tırnak mantarı ise başlangıç aşamasında tırnak kenarlarında görülen sarımtırak bir renk değişimi ile belirlenebilir. Tırnak yüzeyinin renk değiştirmesi,aşırı kalınlaşma, kırılganlık ve dökülme mantar hastalığının sonuçlarıdır. Mantar ile bağlantılı olarak,ayakta dokunma allerjilerine bağli ekzamalar, su noksanlığı ile oluşan ayak ekzamaları ve ırsi olan deri hücrelerinin çoğalma problemleri gibi birçok hastalık meydana gelebilir.

SİĞİLLER : Siğiller,virüslerin neden olduğu,iyi huylu deri oluşumlarıdır. Siğillerin oluşumunda küçük yaralar, kötü kan dolaşımı gibi sorunlar rol oynar. Bir siğil türü olan diken siğili, bir diken gibi derine doğru büyür ve üzeri genellikle nasırla kaplı olur. Bu siğilin görülebilmesi için ancak üzerindeki mantar tabakasının kaldırılması gerekmekte olduğu gibi üzerleri sert dikenli ve pürüzlü yüzey tarafından da örtülü olabilir.

ODUN TIRNAK : Odun tırnak doğuştan olan veya mantar enfeksiyonu, tırnak yatağı ve kökündeki yaralanmaların neden olduğu aşırı kalınlaşmış tırnak halidir.

TIRNAK ÇATLAMALARI : Tırnak çatlaması tırnağın uzunlamasına ya da yüzeye paralel parça parça kopması olayıdır. Tırnak çatlamasının sebepleri arasında aşırı yıkama, nemli ortamda bulunma, vitamin eksikliği, tırnak yaralanmaları, alkol-yağ çözücü sıvıları ya da aseton bulunmaktadır.

PENÇE TIRNAK : Pençe tırnak genellikle başparmakta görülür ve tırnağın kalınlaşması, sertleşmesi ve doğal büyüme istikametinin sapması ile meydana gelir. Genelde ilerki yaslarda görüldüğü gibi ayakkabının ayağa baskı yapması, başparmak yanaklarının şişmesi gibi değişiklikler de pençe tırnağın oluşumunu kolaylaştırır.

TIRNAK BATMASI : Tırnak batması, tırnağın yanlarda çok derinden kesilmesi, uygunsuz ayakkabının tırnakların yan çeperine baskı uygulaması ve ayak bakım hataları nedeniyle oluşur.

AYAK TERLEMESİ : Ayak terlemesi,deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı ter nedeni ile meydana gelir. Vücudun aşırı hareketi,hastalıklardan sonraki nekahat dönemi,asabi bozukluklar ve genetik yapı nedeni ile aşırı terleme meydana gelebilir.Salgılanan ter buharlaşamaz ve deri üst yüzeyinde birikir.Ayak giyiminde öncelikle aradığınız özellik sizin için nedir?
Konfor
4
Moda
2
Renk Uyumu
17
Kalite
75
Copyright © Gezer Ayakkabı Deri San. ve Tic. A.Ş.
6063